1. Zadania Związku
Związek Państw Ameryki Łacińskiej powstał celem obrony interesów państw tegoż rejonu świata przed zakusami obcego kapitału i zagranicznemu imperializmowi, które od dekad jak sępy gnębią Amerykę Łacińską. Kraje członkowie gwarantują sobie wzajemną pomoc przed zagrożeniami z zewnątrz, będąc w sojuszu militarnym, a także przeciwstawiają się takim szkodliwym ideologiom, jak faszyzm, wszelkiego rodzaju totalitaryzmy oraz dyktatowi wielkiego kapitału. Oprócz tego Związek prowadzi także działania w filantropii oraz w sferze ekonomicznej, więcej o tym w punkcie drugim. Polityka zagraniczna pał ZPAŁ przede wszystkim opiera się na ochronie interesów państw członkowskich.
2. Działalność gospodarcza i charytatywna
W ramach Związku funkcjonuje Rada Współpracy Gospodarczej, powstała, aby koordynować pomoc gospodarczą mający wspierać planowany rozwój gospodarek państw członkowskich, przyspieszyć postęp techniczny, spowodować wzrost wydajności pracy i zwiększenie dobrobytu państw członkowskich. Sygnatariusze ułatwiają bratnim państwom przepływ ludzi, towarów oraz inwestycji; następuje zniesienie ceł i zapór biurokratycznych, utrudniających rozwój. Oprócz tego RWG prowadzi współpracę z WHO, Caritasem i podobnymi im organizacjami, celem walki z ubóstwem.
3. Zasady wymagane do udzielenia członkostwa
Wszystkie kraje ZPAŁ posiadają jeden głos, wobec tego w głosowaniach przypada 1 głos na państwo. Do Związku nie mogą dołączyć kraje o ustroju faszystowskim, totalitarnym, korporacjokracje i niedemokratycznym.