Kleopatra - królowa starożytnego EgiptuPowstanie Kleopatry w EgipcieSytuacja w EgipcieEgipt od początku 2019 roku rządzony jest przez prezydenta
Gawdata Sadata. Ten były generał wygrał wybory zapewniając o zaprowadzeniu porządku w kraju toczonym przez Kryzys Przełomu Dekad. Miał on poparcie armii oraz obywateli Egiptu. Po zwycięstwie szybko przystąpił do reform mających na celu scentralizowanie władzy i ograniczenie demokratyczności systemu. Parlament aktualnie pełni funkcje wyłącznie doradczą. Pełnia władzy spoczywa w praktyce w rękach Sadata który wyznacza ministrów i jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Jego nieliczni przeciwnicy nazywają go dyktatorem lub
satrapą.
Krytyka prezydenta nie była zbyt powszechna. Sadat zrealizował swoje obietnicę i ustabilizował sytuację w kraju. Grupa jego krytyków, choć nieliczna, stała się ostatnio strasznie głośna.
KleopatraW II kwartale 2020 roku w Egipcie narodził się nowy ruch polityczny. Rozpoczął on życie na wielu forach internetowych, obracając się wokół tajemniczej osoby znanej w tym kręgu jako
Kleopatra. Użytkownik kryjącym się pod tym pseudonimem błyskotliwie krytykował obecny rząd i jego politykę. Niedługo potem ruch z internetu przedostał się do świata fizycznego, a w wielu miastach organizowano wiece przeciwników prezydenta i zarazem zwolenników tajemniczej Kleopatry.
Rząd zlekceważył ten ruch. Mimo, że był głośny, to nie był on liczny, a Egipt aktualnie spotkał się z innymi problemami, jak chociażby przechodząca przez kraj fala uchodźców.
Powstanie w AleksandriiPrawdopodobnie to właśnie umniejszanie problemu doprowadziło do wydarzeń w Aleksandrii. Rozpowszechniana przez ruch propaganda o nieudolności rządu oraz tym, że prezydent uczynił z Egiptu swój własny plac, sprawiła, że przeciwnicy Gawdata zradykalizowali się, a zwykli obywatele zaczęli powątpiewać w swojego przywódcę.
W Aleksandrii wybuchło powstanie. Nadzwyczaj podejrzanie zorganizowani zwolennicy ruchu precyzyjnie uderzyli w posterunki policji i siedziby miejscowej administracji. Po paru potyczkach ze służbami i nielicznym lokalnym garnizonem miasto zostało opanowane. Radykalni zwolennicy ruchu próbowali wywołać powstanie także w innych rejonach kraju. Skończyło się to jednak sromotną porażką oraz licznymi represjami. Sympatycy ruchu znaleźli się na celowniku służb bezpieczeństwa, a ku Aleksandrii skierowano egipskie wojsko.
W zdobytym mieście ujawniła się
Kleopatra - przepiękna kobieta która zachwyciła swym wyglądem zwolenników jak i przeciwników. Na oficjalnym przemówieniu w centrum Aleksandrii powtórzyła wszystkie swoje oskarżenia względem rządu Sadata, jak i wszelkie zarzuty względem samego systemu Egiptu. Obwieściła ona powstanie Faraonatu Egiptu, prawowitego sukcesora hellenistycznego, starożytnego Egiptu Ptolemeuszy. Sama Kleopatra ogłosiła się potomkinią walczącego u boku Aleksandra Wielkiego Ptolemeusza. Przemówienie to poruszyło najbardziej fanatycznych zwolenników i wywołało zmieszanie wśród reszty zwolenników. Grecy, nieliczni, ale masowo popierający ruch, ucieszyli się na tę wieść. Egipscy sympatycy nie byli jednak aż tak zadowoleni słysząc te słowa, które wydawały im się słowami szajbuski.
Dzień po postaniu prezydent Gawdat Sadat wystąpił publicznie w Kairze. Miał on tam odnieść się do sytuacji w kraju oraz publicznie ogłosić kto stoi za tymi rozruchami. Chwilę po rozpoczęciu przemówienia padły jednak strzały. Miał miejsce zamach na życie prezydenta. Dwie kule trafiły w klatkę piersiową, prezydent upadł i reszta kul minęła celu.
Zamachowiec został zabity podczas próby ucieczki. Na razie nie ujawniono żadnych informacji. Gawdat Sadat zamach jednak przeżył - obolały i raniony wygłosił przemówienie z kairskiego szpitala wojskowego. Ogłosił w nim krótko i zwięźle, że Kleopatra to agent obcego wywiadu i cały jej ruch zostanie zmiażdżony tak, jak zasługują na to najeźdźcy Republiki Egiptu.
Zamach i przemówienie zjednały Egipcjan wokół prezydenta bardziej niż kiedykolwiek indziej. Powstanie Kleopatry obejmuję aktualnie Aleksandrię - wraz z krańcem miasta kończy się Faraonat, a zaczyna Republika. Zwolennicy Kleopatry znajdują się w ukryciu rozsiani po całym Egipcie.