Jak kupić albo sprzedać wyposażenie, zaopatrzenie, rakiety, uran i inne?
Tymi rzeczami handlujemy poprzez jednostki handlowe - frachtowce, samoloty transportowe albo drogą lądową. O tym ile dane jednostki handlowe mogą pomieścić - i tym samym ile kontrwywiadem ekonomicznym możemy ukryć - przeczytam w mechanice Gospodarka i handel w rozdziale Handel.
Jak kupić od kogoś okręt albo samoloty?
Samolotami możemy handlować tak jak innym wyposażenie, czyli transportować je statkami lub drogą lądową. Nie możemy transportować samolotów samolotami.
Co do okrętów sprawa jest inna i podobnie jak okręty transportować możemy też samoloty. Jeśli kupujący posiada w kraju wolne rezerwy morskie lub powietrzne, to możliwe jest przetransportowanie tych rezerw samolotami cywilnymi do kraju produkującego sprzęt. Wtedy nasze rezerwy obsadzają na miejscu okręt lub eskadry i jednostka jest gotowa do działania. W tym wypadku ktoś musi jednak jednostce zapewnić minimum 1 zaopatrzenia - by mogła ona odlecieć lub odpłynąć z miejsca produkcji i udać się tam gdzie gracz zapragnie.
Ewentualnością jest dostarczenie produkowanej jednostki do gracza przez małą ekipę fachowców - wtedy samoloty i okręt ruszają do portu lub na lotnisko gracza i na miejscu są dopiero przekazywane rezerwom. Jednostki jednak w takim wypadku są całkowicie bezbronne i mogą zostać bez trudu przechwycone.
Jak informujemy o przeprowadzonym handlu?
Handel zaopatrzeniem, wyposażeniem itd. jest jawny, chyba że go ukryjemy kontrwywiadem, i opisujemy go w temacie Światowy handel. To samo tyczy się sytuacji gdy transportujemy samoloty okrętami lub drogą lądową.
Jeśli okręty lub samoloty płynąc lub lecą do nas - obsadzone rezerwami lub wyznaczonymi cywilnymi operatorami - to musi to zostać zapisane w Ministerstwie Wojny. Jeśli jednostki obsadzone są rezerwami - w Ministerstwie Wojny gracza kupującego, jeśli obsadzone są operatorami cywilnymi - w Ministerstwie Wojny producenta ( wyjątkiem jest gdy kraje handlujące mają wspólna granice ). Jednostki te można ukrywać kontrwywiadem wojskowym. Zasada ta sama jak z Ministerstwem Wojny - z rezerwami kontrwywiadem ukrywa kupujące, okręty z operatorami ukrywa sprzedająćy.